KAYSERİ ESNAF ve SANATKARLAR ODALARI BİRLİĞİ

Yönetim Kurulu Başkanı

Başkan

Güncel Haberler

Sitedeki Yeriniz : Ana Sayfa » Ahi Evran Zaviyesi Esnaf ve Sanatkarlar Müzesi

Ahi Evran Zaviyesi Esnaf ve Sanatkarlar Müzesi


13 üncü yüzyılda Horasandan Kayseri’ye gelen Ahi Evran Kayseri de Tabaklar önü Mahallesi olarak bilinen Talas Yolu üzerindeki Mahallede Ahi Evran Zaviyesini yaptırarak işe başlamıştır.

Ahi Evran Kayseri de bulunduğu süre içerisinde Dericilik (Debbağlık) işi ile uğraşmış, Ahi Evran ’ın ve Kayseri ’li sanatkarların üretmiş olduğu deri ayakkabı ve giysiler dünyaca ünlü pazarlarda aranan mal olmuştur. İlk fuarın ve mal mübadelesinin Kayseri’nin Pınarbaşı İlçesine bağlı Pazarören yakınlarındaki Yabanlı pazarı ve ipek yolu üzerindeki fuarda yapıldığı, kil topraktan ilk çek, senedin ve anlaşmaların, mal değişiminin burada yapıldığı, Kültepe ’deki Kaniş ve Karum’un da bunların nişanesi olduğu, Kayserilinin ticarete, sanata ve sanayiye yönelik olmasının altında Ahi Evran gerçeğinin yattığı bilinmektedir.

Ahi Evran ‘ın Kayseri de kaldığı süre içerisinde inşa edilen zaviyesi Roleve ve Anıtlar Kurulu tarafından eski eserler kapsamına alınmış, onarımı Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılarak Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğine, Ahi Evran Zaviyesi Esnaf ve Sanatkarlar Müzesi olarak kullanılması amacıyla tahsis edilmiştir.

Kayseri Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğimiz; Ahi Evran Zaviyesinde sergilenecek esnaf ve sanatkarların el aletleri, imalat yaptıkları emtiaları, çok güzel nostaljik bir ortamda Türkiye’nin göbeğinde eskiyi ve eski ustaların neler yaptıklarını adeta yaşatarak Türkiye’de bir ilki gerçekleştirmiş, Ahi Evran Zaviyesi Esnaf ve Sanatkarlar Müzesini 2002 yılında hizmete açmıştır. Ahilik Günümüz evrensel değerleri ile uyum gösteren benzeri bulunmayan bir kültür ve medeniyet hazinesidir. Ne yazık ki bu hazine tarihimizin acımasız yorgan sisli örtüsü altında yok olmaya terk edilmiştir. Bu gün bu çalışmalarımızın amacı bu kültür hazinesini gün yüzüne çıkarma çabalarından ibarettir. Bir insanlık bilimi olan Ahiliği, Türk Kültürüne yeniden kazandırmak için tarihin sisli örtüsünü aralamaya çalışan büyük ilim ve fikir adamlarının gayretlerini şükranla anmak her şeyden önce bir insanlık görevidir.

Ahi Evran Zaviyesi Esnaf ve Sanatkarlar Müzesi haftanın 6 günü 08.00-17.00 saatleri arası ücretsiz olarak ziyarete açıktır. 


 

Şeyhi ODAKIR
BAŞKAN

Ahi Evran Zaviyesi

Site İçi Arama

Lifos Yazılım