KAYSERİ ESNAF ve SANATKARLAR ODALARI BİRLİĞİ

Facebook

Yönetim Kurulu Başkanı

Başkan

Güncel Haberler

Sitedeki Yeriniz : Ana Sayfa » Haberler » Ahi Evran Esnaf ve Sanatkarlar Müzesi Açıldı

Ahi Evran Esnaf ve Sanatkarlar Müzesi Açıldı

 Fotoğraf

Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından modern müzecilik teknikleri ile restorasyonu gerçekleştirilen Ahi Evran Esnaf ve Sanatkârlar Müzesi’nin açılışı yapıldı.

Ahi Evran Esnaf ve Sanatkârlar Müzesi’nin açılış törenine Kayseri Valisi Gökmen Çiçek, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı, Yerel Yönetimler Başkanı Mehmet Özhaseki, Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, AK Parti Kayseri İl Başkanı Şaban Çopuroğlu, Melikgazi Belediye Başkanı Mustafa Palancıoğlu, Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, Hacılar Belediye Başkanı Bilal Özdoğan, İncesu Belediye Başkanı Mustafa İlmek, Yahyalı Belediye Başkanı Esat Öztürk, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Yüksel Yiğit, Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çalış, İl Kültür ve Turizm Müdürü Şükrü Dursun, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürü Sibel Livdumlu, Kayseri Ticaret Odası Başkanı Ömer Gülsoy, Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Şeyhi Odakır, MÜSİAD Kayseri İl Başkanı Ferhat Akmermer, Esnaf ve Sanatkârlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Mustafa Alan, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Hüseyin Beyhan, Oda Başkanları ve çok sayıda davetli ile vatandaşlar katıldı.

Melikgazi ilçesi Tacettin Veli Mahallesi’nde bulunan Ahi Evran’ın yaşadığı mahalle ve hizmet verdiği yapı olarak kabul edilen zaviye, dönemin Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki zamanında onarımı yapılarak, 2002 yılında Kayseri Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği’nce Ahi Evran Esnaf ve Sanatkârlar Müzesi olarak faaliyete geçmişti.

20 yıl sonra ise Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç’ın talimatıyla günümüz müzecilik anlayışına ve teknolojisine uygun olarak restore edilen ve dijital sistemler ile görsel zenginlik de kazandırılan Ahi Evran Esnaf ve Sanatkârlar Müzesinde, bakırcılık, kalaycılık, demircilik, bıçakçılık, marangozluk, dericilik, eyercilik, berberlik, terzilik, ayakkabıcılık, urgancılık ve halıcılık olmak üzere 12 farklı zanaatın anlatıldığı, döneme ilişkin yaklaşık 300 farklı eser, modern müzecilik teknikleri ile sergileniyor.


16:52, 07.06.2022

Haber Fotoğrafları

Ahi Evran Zaviyesi

Lifos Yazılım