KAYSERİ ESNAF ve SANATKARLAR ODALARI BİRLİĞİ

Facebook

Birlik Başkanımız

Başkan

Güncel Haberler

Sitedeki Yeriniz : Ana Sayfa » Haberler » Anadolu’nun Özü Ahilik Sanat Sergisi Açıldı

Anadolu’nun Özü Ahilik Sanat Sergisi Açıldı

 Fotoğraf


Ahilik Haftası Kutlamaları kapsamında Kayseri Büyükşehir Belediyesi KAYMEK A.Ş. tarafından hazırlanan Ahiliğin kurulduğu döneme ait motiflerin de yer aldığı ‘Anadolu’nun Özü Ahilik Sanat Sergisi’ tarihi Kayseri Kale içerisinde açıldı.

Anadolu’nun Özü Ahilik Sanat Sergisinin açılışına Kayseri Vali Yardımcısı Şemseddin Erkaya, Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç,  Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çalış, İl Kültür ve Turizm Müdürü Şükrü Dursun, Ticaret İl Müdürü Alaattin Fırat, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkan Vekili Ahmet Erkan, Esnaf Kefalet Kooperatifi Başkanı Mustafa Alan, Gençlik ve Spor İl Müdürü Ali İhsan Kabakçı, Esnaf Odası Başkanları ve davetliler katıldı.

KAYMEK A.Ş. sergide; sepetçilik, bakırcılık, kalaycılık, bileyicilik, nalıncılık, demircilik, debbağlık, hallaççılık gibi kaybolan ya da kaybolmaya yüz tutmuş meslekleri anlatan eserlere yer verdi.

Debbağlık (dericilik) mesleğini yapan Ahi Evran’ın ve eşi Fatma Bacı’nın hazır giyim ve boyutlandırma teknikleriyle oluşturulmuş şekillerinin yanında 2m x 2m ölçülerinde diorama tekniğiyle oluşturulmuş 1 adet eser, 14 adet de tablodan oluşan sergide toplam 17 eser ziyaretçilerin beğenisine sunulacak. Eserlerde folyo rölyef, kaligrafi, keçe işi, basit nakış iğne teknikleri, cam boyama, cicim dokuma, hazır giyim, iğne oyası, mekik, tığ işi, Tunus işi, Maraş işi, hüsn-i hat, el dokuma, minyatür, kâğıt rölyef, çini işleme, makinede düz dikiş, tel sarma, diorama sanatları ve teknikleri kullanılarak, sanat eserlerinin arasında Ahiliğe ait önemli bilgilerin yer aldığı levhalara da yer veriliyor.


15:58, 14.09.2021

Haber Fotoğrafları

Ahi Evran Zaviyesi

Lifos Yazılım