KAYSERİ ESNAF ve SANATKARLAR ODALARI BİRLİĞİ

Yönetim Kurulu Başkanı

Başkan

Güncel Haberler

Sitedeki Yeriniz : Ana Sayfa » Haberler » AHİLİK HAFTASI KUTLAMALARI AHİ EVRAN ZAVİYESİ ESNAF VE SANATKARLAR MÜZESİ ÖNÜNDE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

AHİLİK HAFTASI KUTLAMALARI AHİ EVRAN ZAVİYESİ ESNAF VE SANATKARLAR MÜZESİ ÖNÜNDE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

 Fotoğraf


Ahi Evran Zaviyesi Esnaf ve Sanatkarlar Müzesi önünde düzenlenen Ahilik Haftası Kutlamalarına Kayseri Valisi Şehmus Günaydın, Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Melikgazi Belediye Başkanı Mustafa Palancıoğlu, Hacılar Belediye Başkanı Bilal Özdoğan, Ticaret İl Müdürü Alaattin Fırat, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Kamil Akçadırcı, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Ahmet Övüç, Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Mustafa Alan, Ticaret Odası Başkanı Ömer Gülsoy, Ticaret Borsası Başkan Vekili Mehmet İştahlı, Birliğe bağlı Odaların Başkanları ve çok sayıda davetli katıldı. 

Program saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından protokol konuşmaları ile devam etti.

Programın açılış konuşmasını yapan Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Ahmet Övüç, “Birbirini seven, birbirine saygı duyan, fakiri gözeten, yoksulu barındıran, işi kutsal, çalışmayı bir ibadet sayan Ahilik, iş ahlakını savunan sermayeyi ve işçinin alın terini koruyan, akıl, ahlak, bilim ve çalışma prensipleri üzerine kurulu günümüzün kooperatifçilik, sendikacılık, sosyal güvenlik, kalite ve fiyat kontrol sistemine benzer yönleri olan esnaf ve sanatkârların iş teşkilatlanmasıdır.” dedi.

Başkan Övüç konuşmasının devamında,

“Ahi; işinin ve sanatının pirlerinden kendi ustasına kadar olan bütün büyüklerine içten bağlanan, sanatını ve davranışlarını örnek alandır. İyi insan, iyi vatandaş, iyi üretici yetiştirilmesini kendi döneminde başarı ile gerçekleştiren ahi birlikleri, eğitim, istihdam ve üretim üçlüsünü en mükemmel şekilde kurmuştur.

Ahilik eğitimi, hayat boyu süren bir faaliyet olarak düşünmüş ve mesleki eğitim ile genel eğitimi birbirini tamamlayan unsurlar olarak ele almış ve uygulamıştır.

Bugün Ahi birliklerinin aynı yapısı ile uygulanması mümkün değildir. Ama koyduğu prensiplerle yüzyıllar ötesine ışık tutan bir sistemin özelliklerini bilerek bunlardan kendi sosyal şartlarımıza uygun şekilde faydalanmak yalnız bizim için değil, bütün insanlık için faydalı sonuçlar doğuracaktır.
Bu itibarla Ahilik Haftasının ve etkinliklerinin düzenlenmesinde emeği geçen tüm kurumlarımıza teşekkür ediyor, Ahilik Haftasının hayırlara vesile olmasını diliyor, saygılar sunuyorum” dedi.

Protokol konuşmalarının ardından Ahilik İl Kutlama Komitesi tarafından 2019 yılı İlin Ahisi seçilen Mehmet Türkmenoğlu’na Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Ahmet Övüç, Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Mustafa Alan, Ticaret Odası Başkanı Ömer Gülsoy ve  Ticaret Borsası Başkan Vekili Mehmet İştahlı tarafından Ahi kaftanı giydirildi.

İlin Ahisi, plaketini ise Kayseri Valisi Şehmus Günaydın’ın elinden aldı.

Törende ayrıca Ahilik Haftası İl Kutlama Komitesince 2019 yılı Ahilik Onur Ödülüne layık görülen Şükrü Alakoç, 2019 yılı Ahilik Hizmet Ödülüne layık görülen Hüseyin Ogan, 2019 yılı İlin Kalfası seçilen Mehmet Güneş ve 2019 yılı İlin Çırağı seçilen Damla Karaca’ya birer plaket takdim edildi.


16:13, 18.09.2019

Ahi Evran Zaviyesi

Site İçi Arama

Lifos Yazılım