KAYSERİ ESNAF ve SANATKARLAR ODALARI BİRLİĞİ

Facebook

Birlik Başkanımız

Başkan

Güncel Haberler

Sitedeki Yeriniz : Ana Sayfa » Haberler » ÜRÜN GÜVENLİĞİ VE TEKNİK DÜZENLEMELER KANUN TASLAĞI BİLGİLENDİRME SEMİNERİ DÜZENLENDİ

ÜRÜN GÜVENLİĞİ VE TEKNİK DÜZENLEMELER KANUN TASLAĞI BİLGİLENDİRME SEMİNERİ DÜZENLENDİ

 Fotoğraf


Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlatılarak TBMM'ye de sunulan Ürün Güvenliği ve Teknik Düzenlemeler Kanunu Taslağı, Kayseri Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğinde düzenlenen seminer ile Birliğe bağlı Odaların Başkan ve Genel Sekreterlerine anlatılarak bilgilendirme yapıldı.

KESOB Toplantı Salonu'nda düzenlenen seminere Ticaret Bakanlığı Ürün Güvenliği ve Denetimi Genel Müdürü Hakkı Karabörklü, Ticaret İl Müdürü Alaattin Fırat, Birlik Yönetim Kurulu Üyeleri ve bağlı Odaların Başkanları ve Genel Sekreterleri katıldı.

Açılış konuşmalarının ardından Dış Ticaret Uzmanı Bengü Okur Erdoğan, sunum şeklindeki bilgilendirmesinde, taslağın amacı ve içeriği hakkında bilgi verirken, güvenliği olmayan ürünlerin kalitesiz ürünlerin, insanları ölüme dahi götürebildiğine dikkat çekerek, tüketicilerin "ucuz" diye güvensiz, tescilsiz, belgesiz ürün almaktan uzak durmalarını istedi. Kalitesiz, güvenli olmayan ürünlerin, kanserojen veya patlayıcı özellikler taşıyabileceğini de belirten Erdoğan, "Kanunun amacı sistemi iyileştirmektir.  Ürünün izlenebilirliğini, takip altına alınmasını kolaylaştırmaktır. Bir anlamda, kayıt dışılığın da önüne geçmektir. Kayıt dışı ürün, genel manada kalitesiz, güvenli olmayan ürün demektir. Oyuncaktan, kırtasiyeye, eczaneden, iş güvenliği malzemesine, tencereden, tavaya kadar satın aldığınız her üründe güvenilirliğine dikkat edin. Ucuz diye aldığınız bir ürün, size vereceği zararlarla çok daha pahalıya gelebilir. Güvenilir ürünlerle yaşam kalitesi de artacaktır" uyarısında bulundu.

Tüketicinin aldığı hatalı ya da kalitesiz ürünlerin muhatabının öncelikle imalatçı firma olduğunu, firmaya ulaşılamaması halinde ise dağıtıcı kurumun sorumlu olduğunu belirten Erdoğan, CİMER'e yapılacak şikayetlerin de mutlaka araştırıldığını da hatırlattı. 


16:37, 07.01.2019

Haber Fotoğrafları

Ahi Evran Zaviyesi

Bu site Lifos iKobi hazır web sitesi sihirbazı kullanmaktadır.

Lifos Yazılım
Lifos Yazılım