KAYSERİ ESNAF ve SANATKARLAR ODALARI BİRLİĞİ

Facebook

Birlik Başkanımız

Başkan

Güncel Haberler

Sitedeki Yeriniz : Ana Sayfa » Haberler » 834 Konutluk Toplu Konut Projesinin Kat Belirleme Kurası Çekildi

834 Konutluk Toplu Konut Projesinin Kat Belirleme Kurası Çekildi

 Fotoğraf


T.C. Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) ve Kayseri Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği işbirliğiyle yapımı gerçekleştirilen Toplu Konut Projesi kapsamındaki 834 adet konutun “Konut Belirleme Kurası” 11 Kasım 2017 Cumartesi günü gerçekleştirildi.

Kadir Has Kongre Merkezinde gerçekleştirilen Konut Belirleme Kura Törenine Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Kayseri Valisi Süleyman Kamçı, AK Parti Kayseri Milletvekili İsmail Tamer, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, TOKİ Finansman Daire Başkanı Ayhan Karaca, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Ahmet Övüç, İlçe Belediye Başkanları, Kurum ve Kuruluşların Yetkilileri, Birliğe bağlı Odaların Başkanları ve çok sayıda hak sahibi katıldı.

Törenin Açılış konuşmasını yapan Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Ahmet Övüç, yönetim olarak göreve geldikleri günden itibaren esnafların ve yanlarında çalışanların konut ve iş yeri ihtiyaçlarının olduğunu tespit ettiklerini ve bu yönde çalışmalar yapmaya başladıklarını belirterek, “Kayseri sanayisini emek ve alın teriyle omuzlayan işçi ve esnaf kardeşlerimizin ev sahibi olabilmesi için Toplu Konut İdaresi Başkanlığına defalarca gidip geldik. Belli çalışmalar ve değerli büyüklerimizin vermiş olduğu destekler neticesinde Toplu Konut İdaresi Başkanlığı ile 834 konutluk projenin protokolünü imzaladık. 8 Nisan 2017 tarihinde temelini attığımız konutlarımızın bu gün konut belirleme kurasını gerçekleştiriyoruz” dedi.

Başkan Övüç konuşmasının devamında;

“Amacımız konut sahibi olamayan esnaflarımızı ev sahibi yapmaktı. TOKİ’nin de desteğiyle Allaha şükür sözümüzü tuttuk ve başardık. Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği olarak gelen talepler doğrultusunda orta ve alt gelir grubundaki esnaf sanatkarlarımız için TOKİ ile birlikte nitelikli yaşam ve çalışma alanları hazırlamaya devam edeceğimizi buradan müjdelemek isterim. Yine aynı semtte 732 konutluk Projemizin planlaması yapılmış olup proje inceleme safhasındadır. En kısa zamanda maliyetler çıkarılarak ihaleye çıkılacak ve talep eden esnaflarımıza dağıtılacaktır.

Bu vesileyle “Dünyada mekan, Ahirette iman” diyerek esnaf sanatkarlarımızın konut ihtiyacını gidermek üzere çıktığımız bu yolda, ekonomik, güvenli, modern ve konforlu konutlar üreten Toplu Konut İdresi yetkililerine, verdikleri hizmet için huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Bugün noter huzurunda gerçekleştireceğimiz kura çekilişi ile ev sahibi olacak esnaflarımızın yaşadığı heyecana ve sevince ortak olmaktan ayrıca mutluluk duyuyor hak sahiplerine ağız tadıyla oturmalarını Cenabı Allahtan niyaz ediyorum.

Sözlerime son verirken yaklaşık 2 yıllık bir emek ve gayretin sonucu olan bu çalışmayı birlikte yürüttüğüm çalışma arkadaşlarıma, projeye desteğini esirgemeyen Bakanımıza, Valimize, Milletvekillerimize ve Belediye Başkanlarımıza bir kez daha teşekkür ediyor, Projemizin Kayserimize ve esnaf sanatkarlarımıza hayırlı olmasını diliyor, hepinizi saygıyla selamlıyorum” dedi.

Törende bir konuşma yapan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki ise, esnaflar için yapılan bu projede emeği geçenlere teşekkür ederek, Kayseri'de kendi belediye başkanlığı döneminden itibaren gecekondulaşma ile ilgili önemli çalışmalar yapıldığını söyledi.

Tarihi süreç içerisinde yanlış uygulamalardan dolayı birçok kentte gecekondulaşmalar olduğuna dikkati çeken Özhaseki, bunları çözebilmek için büyük bütçeler ayırdıklarını ve planlamalar yaptıklarını ifade etti.

Tüm bunların aşılması hususunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başbakan olduğu dönemde TOKİ'de geliştirdiği projeyle binlerce konut yapıldığını anımsatan Özhaseki, şunları kaydetti:

"At binenin kılıç kuşananın. Zamanında Sayın Cumhurbaşkanımızın başbakanlığı döneminde TOKİ'ye öncelikle ayar verildi. TOKİ geldi hazine arazilerini değerlendirip kıymetli yerlerde büyük paralar kazanıp, o kazandığı parayı bütçe etti, gelip sizleri ev sahibi yapmaya çalıştı. Çünkü inşaatçının parasını gün be gün ödemek zorundasınız. Adam yoksa devam ettiremez. TOKİ parayı tıkır tıkır vermezse o da inşaatı yarıda bırakır. Bir sene sonra herkes parasını almış oluyor. İyi de vatandaştan 10 sene, 15 sene, 20 sene sonra para alınacak. İşte ona bir formül bulmak lazımdı. O formülü TOKİ bünyesinde Sayın Cumhurbaşkanımızın verdiği ayar üzerine bulundu ve devam ediyor. Binlerce ev yapılıyor ve yapılmaya devam ediyor. Güneydoğu'da şimdi biz TOKİ ile çalışıyoruz. Binlerce ev yapıyor. Ben de ayrıca bakanlık olarak harcıyorum ama bütçenin sıkıntılı durumunu bildiğim için yeminle söylüyorum Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak orada yapılan işlerden 1 kuruş para almadım ama oralar ayağa kalkıyor. İş bilmek lazım, iyi niyetle çabalamak lazım, eğer siz iyi niyetle gayret ederseniz Allah size yardımcı olur."

Protokol konuşmalarının ardından Noter huzurunda kura çekilişi yapılırken ilk hak sahibini Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki belirledi.


09:52, 14.11.2017

Ahi Evran Zaviyesi

Lifos Yazılım