KAYSERİ ESNAF ve SANATKARLAR ODALARI BİRLİĞİ

Facebook

Birlik Başkanımız

Başkan

Güncel Haberler

Sitedeki Yeriniz : Ana Sayfa » Haberler » AHİLİK HAFTASI KUTLAMALARI ÇERÇEVESİNDE YEMEK YARIŞMASI DÜZENLENDİ

AHİLİK HAFTASI KUTLAMALARI ÇERÇEVESİNDE YEMEK YARIŞMASI DÜZENLENDİ

 Fotoğraf


17-23 Eylül 2018 tarihleri arasında Kayseri’de gerçekleştirilen Ahilik Haftası kutlamaları kapsamında Kayseri Lokantacılar ve Pastacılar Odası tarafından "Ustalar Yarışıyor"  isimli yemek yarışması düzenlendi.

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünde düzenlenen yemek yarışmasına Kayseri Valisi Süleyman Kamçı, Vali Yardımcısı Ali Uslanmaz, Melikgazi Kaymakamı Erkaya Yırık, Ticaret İl Müdürü Alaattin Fırat, İl Kültür ve Turizm Müdürü İsmet Taymuş, Esnaf Kefalet Kooperatifi Başkanı Mustafa Alan, Lokantacılar ve Pastacılar Odası Başkanı Altan Aydemir, Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Veli Altınkaya ve vatandaşlar katıldı.

Kayseri Lokantacılar Odasınca düzenlenen yarışma, yemek ve pasta-tatlı olmak üzere iki kategoride yapıldı. 45 yarışmacının daha önce hazırlayıp sunduğu tatlı, pasta ve yemekler jüri üyeleri tarafından değerlendirildi. Yemeklerin tadı ve lezzeti kadar sunumunu da değerlendiren jüri üyeleri, masaları gezerek yemeklerin tek tek tadına baktı.

Kayseri'nin yöresel yemeği tepsi mantısı, Kayseri yağlaması, geleneksel tatlısı nevzinenin yanı sıra Halep ve Çerkez mutfağından yemekler ile Suriye'deki savaştan kaçarak kente sığınan Suriyelilerin kente kazandırdığı lezzetlerden Halep tatlıları da yarışmada yer aldı. Yarışmada, üzerinde "Ömer Halisdemir anısına" yazan Türk bayraklı yaş pasta da dikkati çekti.

Yemek yarışmasında, ana yemek kategorisinde Emine Atılmış tarhana çorbasıyla birinci, Semra Çağlar Kayseri yağlaması ile ikinci, Ahmet Damdelen pöç tandır kebapla üçüncü oldu.

Tatlı ve pasta kategorisinde ise Yılmaz Güney baklava ile birinciliği elde etti. Semra Çağlar valide sultan tatlısıyla, Muhammed Bidar da Halep baklavasıyla ikinciliği paylaşırken, Orhan Sarı yaptığı şerbetli tatlıyla üçüncü sırada yer aldı.  


09:04, 14.07.2017

Ahi Evran Zaviyesi

Bu site Lifos iKobi hazır web sitesi sihirbazı kullanmaktadır.

Lifos Yazılım
Lifos Yazılım