KAYSERİ ESNAF ve SANATKARLAR ODALARI BİRLİĞİ

Facebook

Birlik Başkanımız

Başkan

Güncel Haberler

Sitedeki Yeriniz : Ana Sayfa » Haberler » KAYSERİ İNSAN KAYNAKLARI VE İSTİHDAM FUARI DÜNYA TİCARET MERKEZİNDE AÇILDI

KAYSERİ İNSAN KAYNAKLARI VE İSTİHDAM FUARI DÜNYA TİCARET MERKEZİNDE AÇILDI

 Fotoğraf


Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü öncülüğünde Kayseri Valiliği, Kayseri Büyükşehir Belediyesi,  Erciyes Üniversitesi, Sanayi Odası, Ticaret Odası, Kayseri Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğinin ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün destekleriyle bu yıl 6.'sı düzenlenen Kayseri İnsan Kaynakları ve İstihdam Fuarı, Dünya Ticaret Merkezi'nde düzenlenen törenle açıldı.

İş verenler ile iş arayanları buluşturan fuarın açılışına Kayseri Valisi Süleyman Kamçı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Çalışma Genel Müdürü Nurcan Önder, Kayseri Milletvekili Sami Dedeoğlu, 25. Dönem Kayseri Milletvekili Yaşar Karayel,  İlçe Kaymakamları, Kayseri Sanayi Odası Başkanı Mehmet Büyüksimitçi, Kayseri Ticaret Odası Başkanı Mahmut Hiçyılmaz, Kayseri Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Ahmet Övüç ile kamu kurum ve kuruluşlarının yetkilileri ve vatandaşlar katıldı.

İşsizliğin azaltılması ve istihdamın artırılması hedeflerine yönelik olarak 'Çalışma Hayatında Milli Seferberlik' programları kapsamında düzenlenen törenin açılış konuşmasını yapan Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Ahmet Ayçiçek, “Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Mehmet Müezzinoğlu'nun Konya'da başlattığı İstihdam Seferberliği kapsamında ilimizde Sayın Valimizin başkanlığında yapılan toplantıda alınan kararlar gereği başta Sanayi Odamız, Ticaret Odamız, Organize Sanayi Bölgesi Müdürlüklerimizle müşterek birçok toplantılar ve tanıtımlar yaptık. Yaklaşık 4 bine yakın işyerini ziyaret ettik. Bu çalışmalar sonunda Ocak 2016 ile 26 Mart 2016 tarihleri ile bu seneyi mukayese edersek, geçen sene aynı dönemde 11 bin 457 kişi iş aramak maksadıyla bize başvuruda bulunmuştur. Aynı dönemde bu sene 19 bin 194 kişi başvurdu. Yaklaşık 2 katı bir müracaat artışı oldu. Yine aynı dönemde geçen sene 5 bin 818 açık iş almıştık, bu sene 14 bin 624 açık iş aldık. Bu da aşağı yukarı 3 katı artmış oldu. Aynı dönemde 3 bin 59 kişiyi işe yerleştirmiştik, bu sene 5 bin 616 kişi işe yerleştirdik. Bu da yaklaşık 2 katına çıkmış oldu. Bu çalışmalarımızı sürdürürken istihdam seferberliğimize katkı sağlamak amacıyla istihdam fuarı açmaya karar verdik" ifadelerini kullandı.

Kayseri Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Hiçyılmaz da hükümetin vermiş olduğu destek ve teşviklerden faydalanılması gerektiğini dile getirerek, “özellikle son zamanlarda Türkiye'nin geçmekte olduğu sıkıntılı süreç neticesinde istihdam ve işsizlik konusunda ülkemizin belli bir sıkıntı içerisinde olduğu gözüküyor. Son zamanlarda elde edilen rakamlar yüzde 12'leri geçmiş durumda. Ancak Sayın Cumhurbaşkanımızın başlatmış olduğu milli istihdam seferberliği çerçevesinde üyelerimizin işçi bulmaları noktasında epey bir faaliyet gösterdik ve bünyemizde yapmış olduğumuz çalışmalara İŞKUR Kayseri Müdürlüğü'nün yapmış olduğu katkılardan dolayı çok teşekkür ediyorum. Yapmış olduğumuz toplantılarda gerek üyelerimizi bilgilendirdiler ve işçi bulma noktasında, istihdamın artırılması noktasında faaliyetlerde bulundular. Üyelerimiz de bundan çok istifade ettiler. Özellikle son zamanlarda hükümetimizin yapmış olduğu teşvikler, destekler gerçekten çok önemli. Hiçbir dönemde bu kadar çok teşvik ve destek verildiğini hatırlamıyorum. İşte bu teşvik ve desteklerin değerlendirilerek yatırımlarımızın artırılmasının esas olması gerektiğini düşünüyorum. Yatırımlar neticesinde gerçekten istihdam yapılması noktasında gayret gösterilmesi gerektiğini düşünüyorum" diye konuştu.

Kayseri Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Ahmet Övüç, burada yaptığı konuşmada çalışma hayatında başlatılan milli seferberliğe katkı sunulması gerektiğini kaydederek, “Ülke ve millet olarak olağanüstü sıkıntı ve sorunlarla mücadele ettiğimiz bir yıl oldu. Olağanüstü bir dönemden geçmekte olduğumuz bu günlerde Cumhurbaşkanımız ülke genelinde işveren konumundaki iş adamlarımızın gücünü kullanarak istihdamın artırılması ve ülkemizin kalkınmasında destek olması adına çalışma hayatımızda milli seferberlik başlatmıştır. Bu seferberliğe katkı sunmak merkezi ve yerel yönetimler üreticiler, sanayiciler ve tüccarlar olarak hepimizin boynumuzun borcudur" dedi.

Kayseri Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyüksimitçi sene sonuna kadar 25 bin istihdam sağlanması hedefi koyduklarının altını çizerek, “İnsan Kaynakları ve İstihdam Fuarı'nı geçmiş yıllarda 87 bin kişinin ziyaret etti, 46 bin iş başvurusu alındı ve bunun neticesinde 4 bin civarında istihdam sağlandı. Bu sene de bu fuar neticesinde ciddi bir istihdam sağlamayı hedefliyoruz. Sayın cumhurbaşkanımızın 'milli istihdam seferberliği' çağrılarından sonra sayın valimizin başkanlığında yaptığımız toplantılarda Kayseri için 25 bin yeni istihdam hedefi koymuştuk. İnşallah biraz daha gayret ederek sene sonuna kadar hedefimizi sağlayacağımıza inanıyorum" şeklinde konuştu.

KAYİF 2017’nin açılışında konuşan Kayseri Valisi Süleyman Kamçı ise, Kayseri İnsan Kaynakları ve İstihdam Fuarı’nın işveren ve iş arayanları buluşturması açısından önemine değinerek, katılım ve destek sağlayan firma ve kurumlara teşekkür etti.

Vali Kamçı, iki gün sürecek olan Fuarın, Kayseri’deki işgücünü arz edenler ile işgücünü talep edenleri bir araya getireceğini ifade ederek, geçtiğimiz ay Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından başlatılan “Milli İstihdam Seferberliği”ne de katkı sağlayacağına inandığını belirtti.

Kamu kurumları, yerel yönetimler, üniversiteler, sanayici ve işletmecileri işbirliği içinde buluşturan Fuar’da, iş ve staj başvurularının alınacağını, bilgilendirmeler ve seminerler gerçekleştirileceğini belirten vali Kamçı, sözlerine şöyle devam etti: “Ayrıca, Üniversite ve Sanayi kuruluşlarının AR-GE faaliyetlerine yönelik çalışmalarını artırmaları için imkan sağlanacaktır. 2016 sonunda, İŞKUR İl Müdürlüğümüz de kayıtlı işgücü 77 bin, kayıtlı işsiz sayısı ise 38 bindir. İstihdama yönelik yapılan çalışmalar kapsamında, geçen yıl 149 kamu, 8.290 özel sektör olmak üzere, toplam 8.439 kişi işe yerleştirilmiştir. Aynı dönemde SGK kayıtlarına göre İlimizde özel sektörde 20 bin kişi işe yerleşmiştir. Geçtiğimiz ay başlayan istihdam seferberliği ile İlimizde 7 bin 200 kişi sigortalı olarak işe yerleştirilmiştir. Bu yıl, Ülkemizin ekonomisini güçlendirmek, yeni istihdam alanları oluşturmak ve iş bekleyen vatandaşlarımıza cevap verebilmek için tüm sektörlerin daha gayretli olması gerekiyor.”

Konuşmaların ardından kesilen kurdele ile KAYİF 2017'nin açılışı yapıldı. Açılışla birlikte Vali Kamçı ve protokol üyeleri stantları gezerek iş başvurusunda bulunanlar ve işverenlerle konuştu. 


08:39, 30.03.2017

Haber Fotoğrafları

Ahi Evran Zaviyesi

Bu site Lifos iKobi hazır web sitesi sihirbazı kullanmaktadır.

Lifos Yazılım
Lifos Yazılım