KAYSERİ ESNAF ve SANATKARLAR ODALARI BİRLİĞİ

Facebook

Birlik Başkanımız

Başkan

Güncel Haberler

Sitedeki Yeriniz : Ana Sayfa » Duyurular » KOSGEB - DÜNYA BANKASI – JICA MİKRO ve KÜÇÜK İŞLETMELERE HIZLI DESTEK PROGRAMI

KOSGEB - DÜNYA BANKASI – JICA MİKRO ve KÜÇÜK İŞLETMELERE HIZLI DESTEK PROGRAMI

KOSGEB - DÜNYA BANKASI – JICA
MİKRO ve KÜÇÜK İŞLETMELERE HIZLI DESTEK PROGRAMI
İKİNCİ DÖNEMİ 21 HAZİRAN 2021 TARİHİNDE BAŞVURULARA
AÇILMIŞTIR.


PROJE ÖZETİ
Covid-19 salgınından etkilenen imalat ve bilimsel Ar-Ge sektörlerindeki mikro ve küçük işletmeler ile 2017 ve sonrasında kurulmuş imalat, bilgisayar programlama ve bilimsel Ar-Ge sektörlerindeki yenilikçi genç işletmelere KOSGEB tarafından “Mikro ve Küçük İşletmelere Hızlı Destek Programı” kapsamında sermaye desteği sağlanacaktır. Desteğin amacı, öncelikli sektörlerdeki mikro ve küçük işletmelerin (MKİ’ler) salgın şartlarına rağmen faaliyetlerini sürdürebilmelerini ve istihdamlarını salgın başlangıcındaki seviyede koruyabilmelerini sağlamaktır.

Destek programı; KOSGEB, Dünya Bankası ve Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı - JICA tarafından yürütülen proje kapsamında toplam 600 Milyon Amerikan Doları tutarındaki bütçe ile uygulanmaktadır.

Başvuru ve uygunluk kriterlerini sağlayan MKİ’ler, KOSGEB’in web tabanlı destek uygulama ara yüzü olan KOBİ Bilgi Sistemi (www.kosgeb.gov.tr veya E-devlet sisteminden erişilmektedir) üzerinden başvuru yapabilecektir.

Gelir İdaresi Başkanlığı ve SGK ağırlıklı resmi kayıtlara göre başvuru ve uygunluk kriterlerini karşıladığı belirlenen KOBİ’ler için başvuruyu takiben ödeme işlemleri başlatılacaktır. Ödemeler 3 ay karşılığında 3 taksitte yapılacaktır. Her ödeme öncesinde, resmi kayıtlardan (GİB, SGK) işletmenin aktif olduğu ve istihdamını belirli bir seviyede muhafaza ediyor olduğu kontrol edilecektir.

PROGRAM BİLEŞENLERİ
Birinci Bileşende; imalat ve bilimsel Ar-Ge sektöründeki MKİ’lere “faizsiz geri ödemeli destek" verilecektir.
İkinci Bileşende; 2017 ve sonrasında kurulan ve imalat, bilgisayar programlama ve bilimsel Ar-Ge sektörlerinde faaliyet gösteren genç yenilikçi MKİ’lere “faizsiz geri ödemeli destek" verilecektir.
Geri ödemeli destek için işletmelerden teminat alınmayacaktır.

Ayrıntılı bilgi için aşağıdaki linklerden bilgi alınabilir.
https://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/genel/detay/7579/proje-ozeti
https://www.youtube.com/watch?v=tFQ4bDzVJjU


  


03.05.2021

Ahi Evran Zaviyesi

Lifos Yazılım